Suomi ja Palestiina

Entä jos hallitus ottaisi kansainvälisen oikeuden vakavasti?

Suomi ja Palestiina

Sekä Orpon että Marinin hallitusohjelmien mukaan kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien kunnioittaminen on Suomen ulkopolitiikan kulmakivi. Silti Sanna Marinin hallitus lisäsi asekauppoja Israelin kanssa. Petteri Orpon hallitus on jatkanut samaa linjaa. Lokakuussa 2023 se kieltäytyi YK:ssa vaatimasta tulitaukoa Gazaan ja tammikuussa 2024 uhkaili lopettaa pakolaisjärjestö UNRWA:n rahoituksen – vaikka EU:n ulkopoliittinen johtaja Josep Borrell varoitti, että avun lopettaminen johtaisi satojen tuhansien ihmisten kuolemaan.

Kuitenkin syyskuussa 2024 Suomi äänesti YK:n yleiskokouksessa sellaisen päätöslauselman puolesta, jonka mukaan Israel rikkoo apartheidin ja rotusorron kieltoa, miehitys on laiton, ja sitä tukevat taloudelliset suhteet pitää lopettaa. Suomi myös kannatti ihmisoikeusneuvostossa asevientikieltoa.

Entä jos seuraava hallitus ottaisi kauniit sanansa vakavasti? Silloin vuoden 2027 hallitusohjelmassa lukisi näin:

  • Suomen Palestiina-politiikka perustuu kansainväliseen oikeuteen ja yhtäläisen ihmisarvon kunnioittamiseen. Suomi noudattaa kansainväliseen oikeuteen kirjattuja velvollisuuksia toimia apartheidin ja kansanmurhan lopettamiseksi.

  • Israelin politiikka on ristiriidassa vakauden ja turvallisuuden kanssa. Suomi tuomitsee Israelin kolonialismin, apartheidin, miehityksen ja kansanmurhan. Tavoitteena on saada Israel lopettamaan ne ja torjua kumppaneiden kanssa sen epävakautta lisäävät pyrkimykset.

  • Suomi edellyttää, että kaikki palestiinalaisten kansainvälisen oikeuden mukaiset oikeudet toteutuvat, mukaan lukien pakolaisten paluuoikeus. Suomi sitoutuu tukemaan apartheidin jälkeistä dekolonisaatiota ja jälleenrakennusta.

  • Suomi seuraa Alankomaiden, Espanjan ja Slovenian esimerkkiä kieltämällä kaupankäynnin ja yritystoiminnan siirtokuntien kanssa sekä edistämällä EU:n ja Israelin vapaakauppasopimuksen lopettamista.

  • Suomi toimii edelläkävijänä kansainvälisen oikeuden vahvistamiseksi. Suomi jäädyttää kahdenvälistä yhteistyötä ja ajaa pakotteita EU:ssa.

  • Sotilaallinen yhteistyö ja asekauppa Israelin kanssa lopetetaan. Hallitus varmistaa, että Suomessa valmistettuja F-35-hävittäjien osia ei päädy israelilaisiin koneisiin.

  • Hallitus ohjeistaa valtion rahoittamia akateemisia ja kulttuuri-instituutioita lopettamaan yhteistyön israelilaisten instituutioiden kanssa.

  • Suomi edellyttää, että Israelin ja sen johtajien vastuu rikoksista ja korvausvelvollisuus vahingoista toteutuu. Hallitus suhtautuu myönteisesti israelilaisten varojen takavarikointiin ja niiden tuottojen käyttämiseen palestiinalaisten hyväksi. Hallitus toimii sen eteen, että kansainvälisen oikeuden rikkomuksiin osalliset yksityishenkilöt ja yritykset saatetaan oikeusvastuuseen Suomessa ja kansainvälisesti.

  • Suomi osallistuu kansanmurhakanteen käsittelyyn Kansainvälisessä tuomioistuimessa (ICJ). Suomi tuomitsee pyrkimykset horjuttaa ICJ:tä ja Kansainvälistä rikostuomioistuinta (ICC) ja toimii kumppanimaiden kanssa niiden toimintakyvyn ja riippumattomuuden varmistamiseksi. Suomi noudattaa ICC:n pidätysmääräyksiä.

  • Suomi tunnustaa kansalaisyhteiskunnan keskeisen roolin oikeudenmukaisen ratkaisun toteutumisessa. Suomi tukee palestiinalaista kansalaisyhteiskuntaa sen riippumattomuutta kunnioittaen. Suomi tukee israelilaisten apartheidia vastustavien kansalaisyhteiskunnan tahojen toimintaedellytyksiä.
  • Sen lisäksi, että nämä teot edistävät palestiinalaisten ja israelilaisten oikeuksien toteutumista, ne rakentavat kansainväliseen oikeuteen pohjautuvaa järjestelmää. Ne lisäävät Suomen turvallisuutta ja luotettavuutta kansainvälisenä toimijana. Niiden kautta Suomi ohjaa EU:n politiikkaa kansainvälisen oikeuden mukaiselle linjalle, mikä vahvistaa EU:n kansainvälistä uskottavuutta.

Jotkut näistä linjauksista on kopioitu Orpon hallitusohjelman Ukraina-osuudesta, osa on heikompia kuin siinä – mukana ei ole tukea aseelliselle vastarinnalle. Jos nämä teot silti tuntuvat turhan vahvoilta, se kertoo siitä, miten alas rima on Palestiinan kohdalla asetettu.

Kirjoittaja on Sumud – Suomen Palestiina-verkoston varapuheenjohtaja. Hän on kirjoittanut kirjan Israelin apartheid. Sen englanninkielinen laitos ilmestyy syksyllä 2026.

Nyt kun olet täällä...

...meillä on pieni toivomus. Rauhanpuolustajat julkaisee aineistonsa verkossa kaikkien luettavaksi ilmaiseksi. Toimintamme rahoitus perustuu jäsenmaksuihin ja jäsentemme maksamiin tukimaksuihin. Liity sinäkin tukijoukkoihimme! Jäsenmaksun suuruus on 25 €. Maksamalla saat myös Rauhanpuolustaja-lehden kotiisi 4–5 kertaa vuodessa, ja loppuvuodesta postitamme aina seuraavan vuoden Solidaarisuuskalenterin lehden mukana.

Jäseneksi liittyminen onnistuu helposti täällä.