Syyria luopuu kemiallisista aseista?

Syyria luopuu kemiallisista aseista?

Syyria on allekirjoittanut YK:n kemialliset aseet kieltävän sopimuksen. Maan YK-lähettilään mukaan Syyria on nyt kemialliset aseet kieltävän sopimuksen täysjäsen. Syyria pyrkii välttämään USA:n ilmaiskut luopumalla kemiallisista aseista.

Syyria tarttui Venäjän ehdotukseen estääkseen konfliktin eskaloitumisen. Aiemmin muun muassa Ranska on uhannut iskeä Syyriaan USA:n rinnalla. USA:n presidentti Barck Obama vei kuitenkin hyökkäys päätöksen kongressin hyväksyttäväksi. Britannia ja Saksa ovat ilmoittaneet, etteivät ne osallistu sotilaallisiin toimenpiteisiin Syyriaa vastaan.

USA ja sen muutamat liittolaiset ovat syyttäneet Bashar al-Assadin hallitusta kemiallisten aseiden käytöstä maan pääkaupungin Damaskoksen lähellä. Syyria on kiistänyt syytökset. YK:n kemiallisten aseiden tarkastajat ovat keränneet näytteitä paikoista, joissa kemiallisen iskun on väitetty tapahtuneen 21. elokuuta. Tuloksia pitäisi saada YK:n osalta lähiaikoina.

Presidentti al-Assad sanoi eilen Syyrian luovuttavan tiedot kemiallisista aseistaan normaalikäytännön mukaisesti noin kuukauden kuluttua sopimuksen allekirjoittamisesta. USA:n ulkoministeri John Kerry on tyrmännyt aikataulun. Neuvottelut jatkuvat.

Syyrian luopuminen kemiallisista aseista olisi merkittävä edistysaskel alueellisen vakauden näkökulmasta. Samalla myös Israelia tulisi painostaa luopumaan joukkotuhoasistaan.

 

Nyt kun olet täällä...

...meillä on pieni toivomus. Rauhanpuolustajat julkaisee aineistonsa verkossa kaikkien luettavaksi ilmaiseksi. Toimintamme rahoitus perustuu jäsenmaksuihin ja jäsentemme maksamiin tukimaksuihin. Liity sinäkin tukijoukkoihimme! Jäsenmaksun suuruus on 25 €. Maksamalla saat myös Rauhanpuolustaja-lehden kotiisi 4–5 kertaa vuodessa, ja loppuvuodesta postitamme aina seuraavan vuoden Solidaarisuuskalenterin lehden mukana.

Jäseneksi liittyminen onnistuu helposti täällä.