Maailman konfliktit lisänneet EU-maiden asevientiä

Maailman konfliktit lisänneet EU-maiden asevientiä

aseita_sataaEU:n jäsenmaiden aseviennin rahallinen arvo on kasvanut kolmen viime vuoden aikana noin 38 prosenttia verrattuna viisivuotisjaksoon 2008–2012.
Laskelma käy ilmi SaferGlobe-ajatushautomon 1.12. julkaistavasta tutkimus- ja tiedotushankkeesta. Hanke tarkastelee EU:n aseviennin kehitystä käyttäen tunnuslukuinaan viiden merkittävän aseviejämaan myöntämiä asevientilupia. Maat ovat Espanja, Ranska, Ruotsi, Saksa ja Yhdistynyt kuningaskunta.

Kasvaneiden vientien taustalla ovat maailmalla lisääntyneet konfliktit sekä Itä-Euroopassa Venäjän uhkan vuoksi koettu epävarmuus. Lähi-itä on keskeinen vientikohde. Vuonna 2015 tarkasteltujen viiden maan vientilupien arvosta noin 42 prosenttia suuntautui Lähi-itään. Ranska tuki vienneillään Lähi-itään ulko- ja talouspoliittisia tavoitteitaan. Ruotsi taas vähensi vientejään Saudi-Arabiaan.

Hälyttävää on pienaseiden sekä ammusten viennin kasvu sellaisiin Lähi-idän maihin, jotka tukevat Syyrian sisällissodan aseistettuja ryhmiä. Kasvu alkoi vuonna 2012 ja näyttää jatkuneen vuonna 2015.

www.saferglobe.fi

Nyt kun olet täällä...

...meillä on pieni toivomus. Rauhanpuolustajat julkaisee aineistonsa verkossa kaikkien luettavaksi ilmaiseksi. Toimintamme rahoitus perustuu jäsenmaksuihin ja jäsentemme maksamiin tukimaksuihin. Liity sinäkin tukijoukkoihimme! Jäsenmaksun suuruus on 25 €. Maksamalla saat myös Rauhanpuolustaja-lehden kotiisi 4–5 kertaa vuodessa, ja loppuvuodesta postitamme aina seuraavan vuoden Solidaarisuuskalenterin lehden mukana.

Jäseneksi liittyminen onnistuu helposti täällä.