Johan Bäckman kertoo blogissaan olleensa Krimillä kansainvälisenä vaalitarkkailijana Venäjän presidentivaalien aikaan 18.3.2018. Blogitekstissään hän kirjoittaa, että Krimillä oli suomalaisessa turistidelegaatiossa mukana myös mm. ”Rauhanpuolustajien Marjaliisa Siira”.
Siira oli Krimillä yksityishenkilönä, eikä Rauhanpuolustajilla ole hänen matkansa kanssa mitään tekemistä. Rauhanpuolustajat on tuominnut ja tuomitsee edelleen Krimin miehityksen.
Nyt kun olet täällä......meillä on pieni toivomus. Rauhanpuolustajat julkaisee aineistonsa verkossa kaikkien luettavaksi ilmaiseksi. Toimintamme rahoitus perustuu jäsenmaksuihin ja jäsentemme maksamiin tukimaksuihin. Liity sinäkin tukijoukkoihimme! Jäsenmaksun suuruus on 25 €. Maksamalla saat myös Rauhanpuolustaja-lehden kotiisi 4–5 kertaa vuodessa, ja loppuvuodesta postitamme aina seuraavan vuoden Solidaarisuuskalenterin lehden mukana.
Jäseneksi liittyminen onnistuu helposti täällä.