Järjenkäyttö puolustusmenoissa olisi suotavaa

Elinkaarensa puolenvälin juuri saavuttaneiden Hornet-hävittäjien turha uusiminen osoittaa hällä väliä -suhtautumista puolustusmenoihin.

Järjenkäyttö puolustusmenoissa olisi suotavaa

Helsingin Sanomien pääkirjoituksessa (3.10.2025) kiinnitettiin huomiota uusien F-35-hävittäjien hankinnan aikaiseen kuvaan sodasta ja todettiin, että nykytiedon valossa olemme varautuneet menneisyyden sotiin. Ukrainan sota on osoittanut droonien ylivertaisuuden, ja hävittäjistä on tullut ennemminkin tehokkaan ilmatorjunnan jarru kuin nykyajan ilmatorjunta-ase. Esimerkiksi Puolaan tunkeutuneiden venäjäläisdroonien torjunnassa hävittäjät olivat tehottomia ja äärimmäisen kalliita.

Uusien hävittäjien hankintaa kritisoineet varoittivat tästä jo ennen päätöstä. Lisäksi ilmailuasiantuntijat kiinnittivät erityistä huomiota nykyisten vasta elinkaarensa puolivälin saavuttaneiden koneiden täysin ennenaikaiseen uusimiseen. 

VTT:n viimeisimmän (17.4.2025) Suomen F-18-hävittäjien käyttöä ja kuntoa koskevan väsymistutkimuksen mukaan nykyisillä käytössä olevilla hävittäjillä on lennetty 3 000–4 100 tuntia. Ilmavoimien viime vuonna ”loppuun lennättämä”, nyt käytöstä poistettu Hornet saavutti 4 500 lentotuntia. VTT:n mukaan lentokoneiden elinkaaren kannalta olennainen siiven juuren väsymiskerroin oli kaikilla käytössä olevilla Horneteilla vain 0,28–0,57, eli laskennallisesti noin 45 prosenttia hyväksyttävästä maksimaalisesta tasosta. Valmistajan ilmoittama koneiden elinkaari on tähän asti ollut 6 000 lentotuntia.

Yhdysvaltojen laivasto on kuitenkin äskettäin ilmoittanut tilanneensa hävittäjät valmistaneelta Boeingilta päivityksen omien F-18-hävittäjiensä elinkaaren päivittämisestä 10 000 lentotuntiin. Ilmavoimat perustelee siis itse keksimällään 4 500 tunnin elinkaarella Hornetien korvaamista F-35-hävittäjillä, joiden hankintaan varattiin 10 miljardia euroa. Valtiovarainministeriön budjettineuvos Marko Synkkäsen keväällä antaman lausunnon mukaan valuuttakursseista aiheutuvien kustannusten ennakoidaan nostavan hankintahintaa 850 miljoonalla eurolla vuoteen 2030 mennessä.

Suomen puolustukselle kallis ja jo tuolloin vanhentuneeseen kuvaan nopeasti kehittyvästä modernista sodankäynnistä perustuva päätös hankkia F-35-hävittäjiä pitäisi avata, mikäli se vain on sopimusteknisesti mahdollista. Olisi peruttava koko kauppa tai pienennettävä hankittavaa konemäärää, ja tarvittaessa markkinoitava koneet maille, joiden nykyiset hävittäjät ovat oikeasti elinkaarensa päässä. 

Poliitikkojen ei tule sokeasti toteuttaa sotilasviranomaisten esittämiä hankintoja vedoten mantraan ”luotamme meidän sotilaiden arvioon”. Kaikista pitäisi pyytää lisäksi ulkopuolisia puolueettomia arviointeja, ja etenkin valtiontalouden nykytilanteessa myös kustannushyötylaskelmia.

On toivottavaa, että tuleva – toivottavasti toteutumatta jäävä – sotilasmenojen kasvattaminen 5 prosenttiin BKT:stä ei johda yhtä turhiin, kalliisiin ja valmiiksi vanhentuneisiin hankintoihin.

Nyt kun olet täällä...

...meillä on pieni toivomus. Rauhanpuolustajat julkaisee aineistonsa verkossa kaikkien luettavaksi ilmaiseksi. Toimintamme rahoitus perustuu jäsenmaksuihin ja jäsentemme maksamiin tukimaksuihin. Liity sinäkin tukijoukkoihimme! Jäsenmaksun suuruus on 25 €. Maksamalla saat myös Rauhanpuolustaja-lehden kotiisi 4–5 kertaa vuodessa, ja loppuvuodesta postitamme aina seuraavan vuoden Solidaarisuuskalenterin lehden mukana.

Jäseneksi liittyminen onnistuu helposti täällä.