Rauhantyötä tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan – Turun Rauhanpuolustajat 50 vuotta -julistenäyttely Turun pääkirjastossa

Suomen Rauhanpuolustajain Turun piirijärjestö ry viettää parhaillaan 50-vuotisjuhlavuottaan. Turun pääkirjastossa on esillä järjestön toiminnasta kertovia julisteita menneiltä vuosikymmeniltä syyskuun ajan.

Rauhantyötä tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan – Turun Rauhanpuolustajat 50 vuotta -julistenäyttely Turun pääkirjastossa

Turun Rauhanpuolustajat on uskonnollisesti ja puoluepoliittisesti sitoutumaton kansalaisjärjestö, joka osana suomalaista rauhanliikettä toimii vastavoimana yhteiskunnan militarisoitumiselle. Järjestön keskeinen tavoite on ydin- ja muista joukkotuhoaseista luopuminen.

– Ydinaseet ja niillä uhkailu luovat eksistentiaalisen uhan koko ihmiskunnalle. Tästä muistutamme muun muassa joka elokuu Hiroshiman uhrien muistotilaisuudessa, kertoo järjestön puheenjohtaja Paavo Mäkinen.

Turun Rauhanpuolustajat pyrkii suuntaamaan Suomen turvallisuutta ja ulkopolitiikkaa koskevaa päätöksentekoa sekä kansalaistoimintaa aktiiviseen kokonaisvaltaisen turvallisuuden edistämiseen militaristisen kehityksen sijaan.

– Asevarustelun, kehityksen, ympäristön ja ihmisoikeuksien keskinäinen riippuvuuden tunnustaminen on ihmiskunnan tulevaisuuden kannalta aivan keskeistä. Ajassamme, jossa asevarustelu vain kiihtyy, rauhantyötä tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan, Mäkinen jatkaa.

Turun Rauhanpuolustajien toiminnassa kaikkina vuosikymmeninä kansainvälinen solidaarisuustyö on ollut näkyvää ja merkittävää. Näyttelyssä on esillä useita solidaarisuustyöhön liittyviä julisteita,  esimerkiksi Etelä-Afrikan apartheidin vastaiseen kamppailuun, Etiopian nälänhätään ja Palestiina-solidaarisuustoimintaan liittyen.

Turun Rauhanpuolustajien 50-vuotisjuhlavuoden julistenäyttely on esillä Turun pääkirjaston aulassa 2.–29.9.2025.

  • Kuvat Sari Lähteenmäki