Laajeneeko Syyrian sota?

Laajeneeko Syyrian sota?

Yhdysvallat harkitsee sanomalehti The Washington Postin mukaan Syyrian pommittamista. Lehden mukaan isku tulisi olemaan raju, mutta rajoitettu korkeintaan kaksi päivää kestävä ilmahyökkäys. Yhdysvallat syyttää Syyrian hallintoa kemiallisten aseiden käytöstä.

Kiina ja Venäjä vastustavat Yhdysvaltojen aikeita iskeä Syyriaan. USA onkin varoitellut toimivansa ilman YK:n valtuutusta. Vuonna 2003 USA hyökkäsi Irakiin ilman YK:n päätöslauselmaa. Onko kansainvälisen oikeuden väheksymisestä tullut pikemminkin sääntö kuin poikkeus?

Kemiallisten aseiden käytöstä ei ole vielä tehty puolueetonta tutkimusta. Ennen kuin kansainvälinen yhteisö päättää mahdollisista vastatoimista, on saatava varmuus kuka on vastuussa kemiallisten aseiden käytöstä. Sotilaallisen iskun seuraukset johtavat joka tapauksessa negatiivisiin seurauksiin sodan eskaloituessa, ja vain lisäisi kaikkien syyrialaisten kärsimyksiä riippumatta heidän poliittisista kannoistaan.

Lähde: YLE


Analyysia USA:n logiikasta liittyen Syyrian konfliktiin.

Nyt kun olet täällä...

...meillä on pieni toivomus. Rauhanpuolustajat julkaisee aineistonsa verkossa kaikkien luettavaksi ilmaiseksi. Toimintamme rahoitus perustuu jäsenmaksuihin ja jäsentemme maksamiin tukimaksuihin. Liity sinäkin tukijoukkoihimme! Jäsenmaksun suuruus on 25 €. Maksamalla saat myös Rauhanpuolustaja-lehden kotiisi 4–5 kertaa vuodessa, ja loppuvuodesta postitamme aina seuraavan vuoden Solidaarisuuskalenterin lehden mukana.

Jäseneksi liittyminen onnistuu helposti täällä.