Päiväys ja aika
27/10/2023
16:00 - 17:00
Mielenosoitus palestiinalaisten tueksi Joensuun torilla perjantaina 27.10 kello 16.00.
Vastustamme Iraelin valtion harjoittamaa apartheid-poltiikkaa ja osoitamme tukemme Palestiinan kansalle, jolla on täysi oikeus vapaaseen ja turvalliseen elämään omassa maassaan. Suremme kaikkien siviiliuhrien puolesta, kansalaisuuteen katsomatta. Hamasin veriteot eivät oikeuta sotaan palestiinalaista siviiliväestöä kohtaan.
Mielenosoituksessa vaaditaan:
1. Välitöntä tulitaukoa Gazaan ja Palestiinalaisalueille.
2. Tarvittavien lääkkeiden, veden, ruuan ja polttoaineen kuljetus Gazan kaistalle on taattava ja humanitaariset käytävät pidettävä avoimina.
3. Kaikki Israelin valtion harjoittama etninen puhdistus ja kansnamurha palestiinalaisia kohtaan on tuomittava.
4. Median edustjien turvallisuus ja raportoinnin mahdollisuus Gazan alueella on taattava ja kaikki sotarikokset dokumentoitava.
5. Kaikki poliittiset vangit on vapautettava ja sairaaloiden, moskeijoiden ja kirkkojen pommitus lopetettava.
Mielenosoituksen järjestää itsenäinen ryhmä opiskelijoita ja kansalaisaktiiveja.